Programování a vývoj SWNěco málo o programování a světě vývojářů

JavaScript nebo Basic?

Publikováno 30.05.2017 v 10:03 v kategorii Postřehy a komentáře, přečteno: 37x

Ani mi tak nejde o to, jaký jazyk používat spíš, kdy a na jaké účely. Jde mi jen o krátké zamyšlení se nad zakořeněnou kulturou v programování a nad mainstreamem.
Možná jste si všimli, že se inzeráty hemží výrazy typu Linuxový specialista, Javascriptový ninja, Databázový expert atp. Při bližším zkoumání nebo osobní konzultaci ale zjistíte, že to, co vyžadují, jde mnoha jinými cestami, které oni neznají ani nepreferují, nicméně vedou přesně k výsledku, kterého chtějí dosáhnout.

Takže klasicky, abych uvedl příklad, javascriptový ninja znamená umět pořádně Javascript a databáze a SQL (to je ta primární představa), ovšem také třeba to, že databázi jim kompletně naprogramuji ve FreeBasicu, sestavím v něm nástroj pro skripty a vygeneruji kódy v Javascriptu. Na druhé řešení ale nikdo moc neslyší, protože je to příliš alternativní, nestandardní, podezřelé.

A jako největší legrace mi přijde, že i když takovou operaci udělám a vidí to zasvěcení lidé takříkajíc na vlastní oči, nikdo neřekne a nepřizná: Jsi borec, fakt to funguje, ušetřil jsi nám hromadu práce, vůbec jsme nevěřili, že by to takhle šlo! Naopak, pořád se podezřele dívají a v rámci zakořeněné programátorské kultury dál žvatlají něco o javascriptových ninjích a unixových specialistech. Maximálně připustí, že tohle byla výjimka a pokud půjde o něco složitějšího, tak se to takto nedá dělat :-)

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • Tiskar94 31.05.2017 v 19:14 A pak je super, když příjde něco složitějšího - a ono to zase jde.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?