Programování a vývoj SWNěco málo o programování a světě vývojářů

Recruitment v IT

Publikováno 12.04.2017 v 16:54 v kategorii Postřehy a komentáře, přečteno: 52x

Zvažoval jsem, jak tento článek pojmout a rozhodl jsem se, že to bude spíš komentář či drobný podnět pro ty, kdo zadávají inzeráty na pozice IT. Poslední dobou si totiž všímám podivných požadavků a lakonického stylu inzerátů, ve kterých jsou poptáváni programátoři a jiní IT specialisté. Těchto podivností si samozřejmě nevšímám sám. Všímají si toho i moji přátelé-vývojáři, nejednou jsme se u jejich čtení dokonce dobře pobavili :-) Tak rovnou k věci.
Ač je to kritické, dá se z toho vyvodit jistě něco pozitivního. Irituje mě už klišé o nedostatku specialistů a jejich horlivém shánění. Je přitom otázka, nakolik je to stav objektivní a nakolik si ho vytváří zaměstnavatelé sami.

Za prvé je obvykle obtížné rozluštit, koho firmy/instituce hledají. Konkrétnost by usnadnila práci hlavně jim. Pak si jednou za měsíc (vychází to pravidelně) přečtu v novinách článek, jak chudinky nemůžou sehnat programátory a odborníky ani za statisíce, aniž bych se mimochodem konečně dozvěděl, které firmy/instituce takhle štědré jsou.

Z inzerátů, kde má muž vytetované na prsou C++ a jim podobných, jsem zmatený. Nedozvídám se totiž ani 10% toho, co bych měl dělat?! Říkám si: "Proč právě tento jazyk? (To jiný neumíte, když jste tak skvělá firma?) A jakou úroveň vyžadujete? A za kolik? Samostatně? Týmově? Aplikace? Systém? Mobil? Web? Uff...." Celé je to velice vágní. A zároveň požadovaným jazykem krajně zúžené. To je stejné, jako byste viděli inzerát, kde má muž na prsou PRODAVAČ. Nevím, jestli se tím míní prodavač vodovodních baterií, párků v rohlíku nebo nemovitostí. Ale přečtu si zároveň požadavek, aby měl 180 cm, modré oči a kudrnaté vlasy. Kolik lidí se na takový inzerát přihlásí?

Když už dojde na osobní setkání, jenom mlžení a mlžení. Nemůžete říct: Chceme vytvořit to a to, dáme vám za to tolik a tolik peněz. Ani omylem. Když jsem se kdykoli s někým ohledně práce setkal, dozvídal jsem se akorát, že budu mít 'pohádkový plat' a budu pracovat na 'jedinečném projektu' (v horším případě došlo na stupidní otázky typu, jaký si představuji plat, kde se vidím za 5 let a další).

Mojí optikou je to obecně tak, že namísto toho, abyste se soustředili na výsledky a možnosti jak k nim dospět, si (možná neúmyslně) vybudujete časem specializovaný tým lidí, kteří ovládají určité konkrétní věci. Na tom pak celý tým a jeho práce stojí a funguje. Ovšem má-li se někdo další dostat dovnitř, musí sdílet přesně penzum znalostí toho týmu. Tím pádem hledáte velmi úzce profilovaný typ odborníka a pak nemůžete sehnat nikoho, kdo do toho zapadá (respektive je logicky takový odborník drahý, protože je příliš unikátní).

Nedokážu dnes ostatně pochopit, že vám jde v první řadě o konkrétní jazyk? Jazyky jsou především marketingové programy, počítač jim stejně nerozumí a musí se překládat. Existuje kupodivu i konvertibilita. Frameworky vás nezajímají, přitom jsou z hlediska výsledků významnější; jejich zvládnutí bývá časově i energeticky náročnější než nějaký jazyk.
Podle mého soudu jsou ovšem primární dosavadní výsledky uchazeče, jeho portfolio, jaký má potenciál. Programátor je na umělé jazyky navyklý a to, že v tuto chvíli neumí nějaký konkrétní jazyk není nepřekonatelný handicap. Jazyky mají podobné principy, trochu jinou syntax. OOP jsou v podstatě dialekty. To není ta překážka a nemůže to být tudíž ani kruciální požadavek. Dobrý programátor se umí přizpůsobit! Ostatně, pokud nemá zapadnout do živoucího týmu 10 lidí, kde bude od první minuty pokračovat na dalším modulu do už víceméně hotového produktu, tak svazovat mu ruce jazykem hned od začátku je poněkud bizarní.

Ještě, než začnete pořádat agilní hon na JAVA/C++ vývojáře, nebylo by marné si zjistit, zda se tatáž věc (systém/aplikace) nedá udělat na jiné technologii. Někdy dokonce lépe (např. zmíněná JAVA má spousty dialektů, velice zdařilých). V bankovním sektoru, respektive všude tam, kde jde o kritické aplikace, je také nanejvýš vhodné uvážit, zda je OOP ideální volbou. U databází (a BigData) to platí zrovna tak. Samozřejmě, že ti, které tam již na určitý jazyk máte, budou tvrdit, že ano, ba že to nejde jinak. A vy, protože jim a priori věříte, začnete chrlit inzeráty typu "Hledáme někoho do týmu..." A je z toho začarovaný kruh. Všechny OOP jsou vysokoúrovňové jazyky, cizí objekty, procesy, propojení, to vše je náchylné k nepředvídatelnosti víc, než si, řekněme, provozní programátor obvykle připouští. Bezpečnostní díry a chybovost systémů vzniká především z použití nevhodného vývojového nástroje pro kritické účely.

Když jsem se toto pokusil vysvětlit dvěma personalistům, tak se mi už neozvali, jeden si mě odstranil z 'přátel' (asi mě pokládal za nepoužitelného exota :-) ) Já tedy práci bohudík mám, ale hned jsem si uvědomil: Takhle hledáte talenty?! Takhle "lovíte hlavy"?!?

Shrnutí. Čtu inzeráty asi touto zkratkou:
 • chceme vás hned! (oblíbené slůvko ASAP)
 • nezajímá nás, co umíte
 • nezajímá nás, co jste kdy vytvořil
 • nezajímá nás, zda ovládáte nějaký framework
 • zajímá nás, jestli umíte C++. Orientace na výsledek! (takže vás zajímá C++ a ne výsledek)
 • pokud ano, pošlete své CV (čili vás zajímá hlavně minulost a formality, u poloviny lidí vylhané)

 • tebe, uchazeči, by na oplátku nemělo zajímat, co budeš dělat, za kolik a na jaké platformy

Chce to asi značnou vůli anebo nouzi, aby se taková nabídka a poptávka potkaly.

P. S. Zadavatelé by mohli být pozornější i při sledování aktuálních příspěvků na zdi. Nedocházelo by pak ke groteskním situacím, kdy pod specializovaným řešením, které nese potenciál toho, co chcete realizovat, přistane nabídka "Hledáme C++ vývojáře". Není tedy divu, že pořád hledáte... :)

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?